Naujienos

Anykščių koplyčioje atidaryta dailininko Jono Rimšos tapybos paroda „Gyvenimas klajonėse“

Rugsėjo 30 d. Anykščių koplyčioje - Pasaulio anykštėnų kūrybos centre (Vilniaus g. 36, Anykščiai) - atidaryta dailininko Jono Rimšos (1903–1978) tapybos paroda „Gyvenimas klajonėse“ iš VšĮ „Lietuvos išeivijos dailės fondas" rinkinių.

Jonas Rimša. Aimarų šokis. Po 1963
Jonas Rimša. Aimarų šokis. Po 1963

Rugsėjo 30 d. Anykščių koplyčioje - Pasaulio anykštėnų kūrybos centre (Vilniaus g. 36, Anykščiai) - atidaryta dailininko Jono Rimšos (1903–1978) tapybos paroda „Gyvenimas klajonėse“ iš VšĮ „Lietuvos išeivijos dailės fondas" rinkinių.

Vienas ryškiausių lietuvių išeivijos dailininkų, vadinamas „lietuviškuoju Gogenu nuo Svėdasų“ gimė 1903 m. birželio 12 d. Svėdasų miestelyje, Anykščių raj. Augo Kaune. Tėvo noru Vienoje baigė geriausią siuvimo-kirpimo mokyklą. Vėliau, apsisprendęs rinktis tapytojo kelią, išvyko svetur. Daug keliavo po Braziliją, Argentiną, Boliviją, Ekvadorą, Peru.

1931–1934 m. mokėsi tuo metu stipriausioje visoje Pietų Amerikoje Buenos Airių (Argentina) dailės akademijoje. Susidomėjęs inkų civilizacija, 1936 m. J. Rimša buvo persikėlęs gyventi į Boliviją, tyrinėjo indėnų aimarų genties istoriją, papročius ir buitį, tapė paveikslus jų gyvenimo temomis. 1943 metais gavęs Bolivijos valdžios kvietimą sostinėje Sukrėje (Sucre) įsteigė meno mokyklą ir jai vadovavo.

Už nuopelnus Bolivijos kultūrai J. Rimša yra pelnęs svarių apdovanojimų (apdovanotas aukščiausiu iš civiliams skiriamų „Andų Kondoro kavalieriaus ordinu“, suteiktas Bolivijos valstybės Garbės piliečio titulas (1950) ir Garbės profesoriaus vardas (1974). Bolivijos vyriausybė iš dailininko įsigijo apie 250 paveikslų ir perdavė juos svarbiausioms valstybės įstaigoms. Didžiulis ir įspūdingas Rimšos paveikslas „La Paso įkūrimas“ (1948) kabo Bolivijos sostinės municipaliteto rūmų salėje. Nemažai darbų yra La Paso centriniame banke, taip pat pas privačius asmenis.

Dar 2002 m. Anykščių koplyčioje buvo eksponuojami J. Rimšos paveikslai iš Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus kolekcijos. Parodos atidaryme dalyvavo ir apie dailininko gyvenimo bei kūrybos kelią tuomet pasakojo dailininko bičiulis Prezidentas V. Adamkus, palaikęs artimus ryšius su dailininku nuo 1958 m. iki jo mirties.

Šių metų parodoje eksponuojami dailininko darbai iš VšĮ „Lietuvos išeivijos dailės fondas" rinkinių. Iš kolekcijos atrinkti darbai padės giliau pažinti J. Rimšos kūrybos pasaulį ir įvertinti jo tapybos visumą. Turtingas kelionių ir sukurtų paveikslų Jono Rimšos gyvenimas yra geriausias įrodymas, kad įgimtas talentas, nepaisant sunkumų ir kliūčių, visada prasiveržia.

Paroda veiks: 2013 09 30–2013 12 02

„Lewben Art Foundation“ kolekcijos darbai šiuolaikinio meno galerijoje „Vartai“ Jono Rimšos kūrybos paroda „Bronziniai žmonės. Atskleidęs indėnų dvasią“
Group lt 31 Group lt 30 Group lt 2 Group lt 32 Group lt 33 Group 3 Group 4 Group lt 35 Group lt 27