Naujienos

„Gyvenimas klajonėse“ – Jono Rimšos 120-ųjų metinių paroda Anykščiuose

Liepos 12 d. 14:30 val. Anykščių Koplyčioje (Vilniaus g. 36, Anykščiai) vyks iš Anykščių krašto kilusio dailininko Jono Rimšos darbų parodos „Gyvenimas klajonėse“, skirtos 120-osioms menininko gimimo metinėms, pristatymas. Parodai kūrinius iš savo kolekcijos skolino ir „Lewben Art Foundation“. Išskirtinę parodą Koplyčioje papildys virtualios realybės filmas, paremtas Jono Rimšos kūryba.

377 image print lt
Jonas Rimša. Iš ciklo apie aimarus, 1947. „Lewben Art Foundation“ kolekcija

Nėra lietuvio, kuris būtų taip išgarsinęs savo tėvynę svetur, kaip dailininkas Jonas Rimša (1903-1978). Anykščių krašte, Svėdasuose gimęs, Amerikos kontinentuose subrendęs ir Lotynų Amerikoje išgarsėjęs tapytojas savo darbus žymėjo „pintor lituano“ („lietuvis dailininkas“), nes visada didžiavosi savo lietuviškomis šaknimis ir niekada jų nepamiršo.

Kai dvidešimtmetis jaunuolis patraukė laimės ieškoti į Braziliją, prasidėjo neramus jo klajūno gyvenimas: Argentina–Bolivija–Taitis – tai likimo trikampis, kuriame brendo ir tobulėjo gaivališkas J. Rimšos talentas. Menininką traukė gamta ir senųjų inkų imperijos palikuonių gyvenimas bei kultūra. Tai pirmasis lietuvis tapytojas ieškojęs primityviosios kultūros, lietuvių tapybą praturtinęs egzotiniais motyvais, nepaprasta spalvos, ypač žalios ir raudonos jėga, ritmo galia tapyboje. J. Rimša vadinamas dailininku, nutapiusiu indėnų sielą, o jo surasta intensyvių spalvų dermė virto tropikų simboliu.

Tapytojas buvo išsikėlęs savo gyvenimo tikslą – prilygti Paul Gauguin, t.y. ,,pagauti džiunglių dvasią“. Už didelius nuopelnus Bolivijos kultūrai šios šalies vyriausybė suteikė J. Rimšai Bolivijos Garbės piliečio vardą (1949 m.) ir apdovanojo jį Andų Kondoro ordinu (El Condor de los Andes) – garbingiausiu civiliniu šios šalies apdovanojimu (1950 m.). Bolivija buvo pirmoji šalis, kuri pripažino Rimšą kaip dailininką ir meno mokyklos Sukrė mieste įkūrėją, išauginusį naują dailininkų kartą. Menininko palikimą sudaro apie pusantro tūkstančio tapybos paveikslų, kurie išsisklaidę po Lotynų Ameriką, JAV, dalis paveikslų taip pat pargabenta į Lietuvą ir yra Lietuvos didžiųjų muziejų rinkiniuose bei privačiuose fonduose, pas kolekcininkus.

Gyvenimo aplinkybių nublokštas į tolimus kraštus, jis niekada nepamiršo Lietuvos, svajojo joje apsilankyti. Tėvynei padovanojo ir visus savo dirbtuvėje turėtus geriausius paveikslus.

 

Daugiau informacijos čia.

Parodą galima aplankyti nuo liepos 10 dienos iki rugpjūčio 10 dienos ir nuo rugsėjo 11 dienos iki 30 dienos.

Naujas kūrinys kolekcijoje – Jono Meškausko darbas „Nr. 127-02“ Lietuvos autoportretai: nuo orios klasikos iki bokso pirštinėmis tapytų atvaizdų
Group lt 31 Group lt 30 Group lt 2 Pokalbiai LT2 Group lt 33 Group 3