Naujienos

Jacques Lipchitz. Gyvenimas skulptūroje

Nuo liepos 1 d. iki rugsėjo 25 d. Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centre (Naugarduko g. 10/2, Vilnius) veikia litvakų skulptoriaus Žako Lipšico (1891–1973) kūrybos paroda „Gyvenimas skulptūroje. Žakui Lipšicui – 125“. Parodoje eksponuojami ne tik meno kūriniai iš Prancūzijos muziejų ir Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus rinkinių. Ekspoziciją praturtina menininko darbai iš Lietuvos išeivijos dailės fondo, Lewben Art Foundation, Rolando Valiūno, Lauryno Jonušausko, Lietuvos dailės muziejaus rinkinių bei kitų privačių kolekcijų.

Plakatas
Parodos plakatas

Dviejuose Tolerancijos centro aukštuose išdėstytoje parodoje pristatomas Ž. Lipšico kūrybos kelias: nuo vaikystės ir jaunystės metų gimtuosiuose Druskininkuose – iki studijų metais Paryžiuje skulptorių supusios meninės aplinkos, ir vėlesnio gyvenimo periodo Jungtinėse Amerikos Valstijose.

Parodoje eksponuojamos menininko litografijos (eskizai žymiosioms skulptūroms), piešiniai, asmeninė korespondencija, dokumentai, fotografijos ir skulptūros. Vieni reikšmingiausių kūrinių –  Ž. Lipšico skulptūros atgabentos iš Žoržo Pompidu centro ir Judaizmo meno ir istorijaus muziejaus Paryžiuje, reprezentuojančios ankstyvąjį kubistinį laikotarpį ir vadinamąjį skulptoriaus Paryžiaus periodą (1910-1940). Šiuo laikotarpiu Ž. Lipšicas susibičiuliavo ir mokėsi iš geriausių: Pablo Picaso, Chuano Griso, Le Korbiuzje, Amadeo Modiljani, Diego Rivjera, Moiše Kislingo ir kt. Atkreiptinas dėmesys į žymiojo Prancūzijos fovisto Andre Dereno nutapytą Ž. Lipšico portretą, kaip ir kiti skulptoriaus žymių bičiulių tapyti atvaizdai, liudijantį itin glaudžius kūrėjo santykius su to meto garsiausiais menininkais.

Ž. Lipšicas Antrojo pasaulinio karo metais pasitraukė į Jungtines Amerikos Valstijas, kur taip pat sulaukė didelio pripažinimo ir gavęs valstybinius užsakymus kūrė monumentalias skulptūras, kurios iki šiol gausiai lankomos žymiose JAV viešosiose erdvėse: Fairmount parke Filadelfijoje, Minesotos universiteto Tweed‘o meno muziejaus teritorijoje, Kolumbijos universiteto teritorijoje, Niujorke, Filadelfijos mieste, Pensilvanijos valstijoje bei kitur. Šį, Amerikos periodą (1941–1973) parodoje reprezentuoja didžiosioms skulptūroms kurti eskizai: litografijos, piešiniai, taip pat ir didžiaformatės fotografijos, kuriose galima išvysti žymiąsias amerikietiškojo laikotarpio skulptūras.

Atskira erdvė skiriama Žako Lipšico neblėstančiam ryšiui su gimtuoju kraštu: „Esu skulptorius iš Lietuvos“: tokiais žodžiais save pristatydavo Ž. Lipšicas pasaulio meno galerijose. Nenutrūkstantis ryšys su tėvyne atsiskleidžia korespondencijoje Vladui Vildžiūnui, Vytautui Landsbergiui, Neemijai Arbit-Blatui, ir kt. Laiškai, dokumentai praturtinami autentiškomis skulptoriaus šeimos fotografijomis, XX a. pirmųjų dešimtmečių Druskininkų vaizdais.

Parodos kuratorės: Aušra Rožankevičiūtė, Ieva Šadzevičienė

Parodos organizatorius: Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus

Partneriai: Prancūzų institutas Lietuvoje, Jungtinių Amerikos Valstijų ambasada Vilniuje, Lietuvos dailės muziejus, Judaizmo meno ir istorijos muziejus ir Žoržo Pompidu centras Paryžiuje

Rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos išeivijos dailės fondas, Lewben Art Foundation, Rolandas Valiūnas ir advokatų kontora ValiunasEllex, VšĮ „Meno fondas“, VšĮ „Šiaurės Jeruzalė“, Laurynas Jonušauskas, UAB „Apsaugos komanda“

Informaciniai rėmėjai: UAB „Publicum“, Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija

Paroda veiks iki 2016 m. rugsėjo 25 d.

Profesionalių menotyrininkų interpretacijos virtualiame muziejuje daile.lt Heimo Zobernig ir Julia Haller paroda „Paveikslai“ galerijoje „Vartai“
Group lt 31 Group lt 30 Group lt 2 Group lt 32 Group lt 33 Group 3 Group 4 Group lt 35 Group lt 27