Naujienos

Paroda „Lietuva litvakų kūryboje“ Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centre

Birželio 6 d., 17.30 val. Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centre (Naugarduko g. 10/2, Vilnius) atidaroma paroda „Lietuva litvakų kūryboje“, skiriama atkurtos Lietuvos valstybės šimtmečiui. Parodoje eksponuojama per keturiasdešimt litvakų dailės kūrinių iš Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus, Lietuvos dailės muziejaus, Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus ir José Gurvičiaus muziejaus Urugvajuje. „Lewben Art Foundation“ ir Lietuvos išeivijos dailės fondas, Renata ir Rolandas Valiūnai, Gediminas Petraitis ir dailininkas Raimondas Savickas taip pat atvėrė savo kolekcijų duris. Dauguma kūrinių bus eksponuojami pirmą kartą.

Soutine street
Samuel Bak. Sugrįžimas į Vilnių: Soutine'o gatvė, 2001. „Lewben Art Foundation“ kolekcija.

Dalis paveikslų po parodos liks muziejuje ir taps naujai steigiamo padalinio – Litvakų kultūros ir tapatybės muziejaus – dalimi. Tarp jų – du ankstyvieji dailininko Neemijos Arbit Blato (1908–1999), gimusio Kaune, vėliau gyvenusio Paryžiuje bei Jungtinėse Amerikos Valstijose, kūriniai „Lietuvos vasaros peizažas“ ir „Poilsis, peizažas su figūromis ir šunimi“. Šie ir dar keturi dailininko darbai muziejaus kolekcijas papildė donatorių Michaelio Philipo Daviso ir Alberto J. Birdo dėka.

Pasak parodos „Lietuva litvakų kūryboje“ kuratorės dr. Vilmos Gradinskaitės, „ekspozicija atskleidžia ne tik tipizuotus Lietuvos vaizdinius ir jų transformacijas, bet ir litvakų tapatybės paieškas daugiakultūriame pasaulyje, kurios reiškiasi įvairiausiais būdais: nuo romantizuotų gimtųjų štetlų prisiminimų ir kūrybos lietuvių kalba iki pavardės pasikeitimo į Litay (hebrajų k. „lietuvis“) grįžus į protėvynę – Izraelį“.

Parodą lydi audio gidas, pritaikytas turintiems regėjimo negalią. Jaunieji parodos lankytojai galės praleisti laiką prie magnetinių dėlionių kurdami Lietuvos peizažą ar Lietuvos miestelių – štetlų vaizdus.

 

Lietuva litvakų kūryboje
Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centras
2018 06 06 – 11 16

Fotoreportažas iš ekspozicijos „Pasakos? Kodėl gi ne“ meno mugėje ArtVilnius'18 Paroda „Dusetų krašto dailė Marijampolėje“
Group lt 31 Group lt 30 Group lt 2 Group lt 32 Group lt 33 Group 3 Group 4 Group lt 35 Group lt 27