Naujienos

„Lewben Art Foundation“ paroda „Paralelinės projekcijos“

„Lewben Art Foundation“ šiuolaikinio meno parodų ir edukacijos centras, besikuriantis Vilniuje, adresu Bernardinų g. 6-12, inicijuoja pirmą parodą, ženklinančią naują pastato etapą. Tai – vienas senųjų, jau XV a. stovėjusių miesto namų: 1669–1940 m. jis priklausė Vilniaus kapitulai, o 1972 m. įgavo visuomeninę paskirtį ir tapo Sanitarinio švietimo namais. Šis pastatas, ne kartą keitęs išvaizdą, parodoje tampa paradoksalia santykio su praeitimi, įprasminama šiuolaikinio meno kūriniais, patirtimi.

20220725 KK PARRALLELPROJECTIONS FBevent 2

Paroda, kurioje pristatomi trijų menininkų – Vlado Suncovo, Tomo Daukšos ir Lino Kutavičiaus – įvietinto pobūdžio kūriniai, per dialogą su pastatu ir XVIII a. tūrinę bei erdvinę kompoziciją išlaikiusia teritorija konstruoja naratyvą, sudarytą iš skirtingų šio laikotarpio darinių ir elementų. Kūriniai Bernardinų gatvėje (V. Suncovas) ir pastato viduje (L. Kutavičius) bei kieme (T. Daukša) įkūnija paralelinę būseną ir ateities progresiją; kitaip tariant, interpretuoja praeities praradimus ir projektuoja ateities procesus, brėždami chronologines, topografines bei tipologines lygiagretes.

L. Kutavičiaus instaliacijos „Šviesos formos“, įsiskverbusios į antro aukšto erdves, grąžina į 1820-uosius, kai kambarių interjere dominavo žalios, rausvos, geltonos, melsvos ir oranžinės spalvos. Tose pačiose patalpose ant sienų ir lubų restauratorių atidengti ornamentai bei monumentaliosios tapybos fragmentai tampa savarankiška ekspozicijos dalimi ir chronologinių sluoksnių akistata. Skirtingus laikotarpius menanti sieninė tapyba ir šviesos instaliacijos susitinka kaip dinamiška bei daugialypė raiška erdvėje.

T. Daukšos prieigaprie istorinio pažinimo, artefaktų praradimų ir cikliško laiko yra tipografinė, pasitelkiant objektą – fontaną – kaip sistemą. „Barzdotasis džiaugsmo fontanas“ mena apie kieme stovėjusį šulinį su stogeliu, vandens kolonėlę ir 1934 m. planuotą, bet tik vėliau įrengtą vandentiekį, sykiu parodydamas, kaip uždaru ratu veikia mūsų gyvybingumo, istorijos pažinimo, kultūrinio ir ekonominio kapitalo sistemos.

Topografiniame kūrinyje „Nardinai“ V. Suncovas sujungia architektūrines sistemas ir archeologinius tyrimus ir naujai įveiklina erdvę, į siaurą skersgatvįįterpdamas objektą. Modulinio kūrinio aukštis lygus ankstyviausiam grindinio sluoksniui, matuojamam nuo dabartinių gatvės plytelių, o darni viršutinė objekto plastika atkartoja pastatų čerpinių stogų dangą ir konstrukcijas.

Parodoje naujai, užpildant istorinio pasakojimo spragas interpretuojami segmentai („tikri“ faktai) nukreipia progresyvios ateities daugiabriaunio linkme. Pristatomų kūrinių spektras, jų suvokimo būdai, raiškos ir sričių dariniai atskleidžia kompleksinį laiko paralelių grožį. Menininkų darbai, kaip erdvės pažinimo ir tyrinėjimo būdas, tampa pretekstu naujam pastato gyvenimo etapui.

 

Parodos atidarymas vyks rugpjūčio 18 d., 18 val.

Parodos organizatorius – „Lewben Art Foundation“
Parodos kuratorė – Aušra Trakšelytė
Parodos koordinatorės: Ugnė Bužinskaitė, Giedrė Marčiulaitė
Menininkai: Tomas Daukša, Linas Kutavičius, Vladas Suncovas
DizainerėIndrė Klimaitė 
Kalbos redaktorė – Jurgita Jasiūnienė
VertėjaAlexandra Bondarev

 

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba
Rėmėjai: „Lewben“, „Equite“, „Enercom Capital“, „Strategy Labs“, „Nordgain“, „Nordstreet“, KTVG
Informaciniai rėmėjai: artnews.lt, Echo Gone Wrong

Fotoreportažas iš parodos „Paralelinės projekcijos“ atidarymo Didžiausia pasaulyje NFT konferencija Niujorke – „NFT NYC“
Group lt 31 Group lt 30 Group lt 2 Group lt 32 Group lt 33 Group 3