Naujienos

SetP Stanikas projektas „Jūros / Les mers“ Klaipėdos kultūrų komunikacijų centre

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro (KKKC) Parodų rūmuose (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) 2021 m. birželio 18 d., penktadienį, 18 val. atidaroma SetP Stanikas (Lietuva / Prancūzija) paroda „Jūros / Les mers“. Tarp eksponuojamų kūrinių ir diptikas „Paskutinė karalienės diena“ (2012) iš „Lewben Art Foundation‘ kolekcijos.

image print 1 2
SetP Stanikas. Paskutinė karalienės diena, 2012. „Lewben Art Foundation” kolekcija

SetP Stanikas – Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatai menininkai Svajonė ir Paulius Stanikai – KKKC Parodų rūmuose pristato specialiai Klaipėdai kurtą projektą „Jūros / Les mers“.

„SetP Stanikas jau tris dešimtmečius kuria nesibaigiantį pasakojimą apie meno ir gyvenimo reliatyvumą. Menininkų kūryba, akimirksniu tapusi prestižine dar 2003 m. Venecijos bienalėje, niekada neeskalavo prestižo sąvokos, – parodos anotacijoje rašo menotyrininkas Ignas Kazakevičius. – S. ir P. Stanikų kūryba Lietuvos kontekste yra fenomenali. Ji tiesiog yra, jos nereikia įrodinėti, jai nereikia koncepcijos, filosofinės atramos. Pats naratyvas yra kiekvieną dieną autorių rašoma daugiakanalė meno istorija. Tai primena reportažą apie gyvenimo prilyginimą kūrybai ir vice versa, kur žmogus niekada nesirenka kažko labai konkretaus, veikiau kalba apie mūsų intencijas iki pasirinkimo ir apie tai, kas atsitinka pasirinkus. Banali „tiesa“ lengvai tampa ekspresyviu buities reljefu, pilka politkorektiška egzistencija nuskenuojama ir virsta barokiškai glamūriniu, provokatyviu plakatu. S. ir P. Stanikų kuriamą meną iš kitų išskiria emocingas ir itin išraiškingas vizijos vizualizavimas, šamaniškas šiuolaikinės kultūros ritualas, aplinkos emocijų dauginimas. Autorių dueto kūryba – tai ribinės žmogaus būsenos, kurias padeda atskleisti puikus balansas tarp piešimo technikos virtuoziškumo, medijų miksavimo ir eklektiško turinio.

Naujas SetP Stanikas projektas „Jūros / Les mers“ teigia moralinių ir etinių ribų transgresiją (geologinė termino analogija – „jūros veržimasis į sausumą”). Šiuolaikinio meno lauke minėta sąvoka įvardija įvairius sociokultūrinius ribų peržengimo, sulaužymo bei įveikimo aspektus. Didelio formato nuotraukos, po 30 metų atrasta ir restauruota savo pačių tapyba, fotografijos ir piešiniai sukelia nerimo pojūtį, būdami labai atviri, kūriniai tarsi neleidžia pasirinkti. Tu priimi juos arba atmeti. Arba dalyvauji šamaniškame rituale kartu su autoriais, įbrendi į JŪRAS, arba sustoji savo suvokimo pakrantėje ir tik žiūri, matai vaizdus, bet į juos neįžengi.

Autorių kūryba – viso gyvenimo patirčių filmo stopkadrai, išreikšti vis kita medija (skulptūra, keramika, tapyba fotografija, piešiniu) ir skirtinga jos traktuote. Išraiškos priemones menininkai renkasi dėl konkrečių išskirtinių jų savybių, tačiau nefetišizuoja medijų. Pasitelkdami jas perkošia galios ir lyties klausimus, popkultūrą ir mitologinius pasakojimus. Kiekviena jų paroda konstruojama naujai, kiekviena ekspozicija – tarsi kūrybinių etapų analizės koliažas. Todėl neieškokite estetinio tobulumo ar pasakojimo nuoseklumo. Koliažo negalima paaiškinti racionaliai – forma, koloritu ar kompozicija. S. ir P. Stanikų kūryba reikalauja pasąmoninio suvokimo, daug dėmesio skiriama fiziologiniams motyvams ir medžiagiškumui, per kuriuos išreiškiamas kūrinio vizualiosios estetikos ir informatyvumo santykis“, – teigia I. Kazakevičius.

„Jūros / Les mers“ – pirmoji tarpdisciplininio meno kūrėjų personalinė paroda uostamiestyje, tačiau ji nėra menininkų debiutas KKKC Parodų rūmuose. Pasak I. Kazakevičiaus, S. ir P. Stanikai eksponavo kūrinius reikšmingiausiuose KKKC projektuose: „2011 m. jie dalyvavo Lietuvos, Latvijos ir Estijos projekte „Estetika Vs Informacija“, Maskvos bienalės renginiuose, o 2012 m. jų kūriniai buvo pristatyti visus lankomumo rekordus sumušusioje prancūzų ir lietuvių šiuolaikinio meno parodoje „Prestižas: šių dienų fantasmagorija“. Žymus prancūzų kuratorius Nicolas Bourriaud, dabarties meno tendencijas apibrėžiančių sąvokų „reliacinė estetika“, „postprodukcija“, „altermodernas“ autorius, šios parodos katalogui parašytoje esė akcentavo Svajonės ir Pauliaus Stanikų indėlį į KKKC sukūrimą.“

„Pokalbiai su kolekcininkais“. Daiva Lialytė: įsitikinau – meno paslaptis egzistuoja Arūno Baltėno fotografijų paroda Lietuvos nacionaliniame muziejuje
Group lt 31 Group lt 30 Group lt 2 Group lt 32 Group lt 33 Group 3 Group 4 Group lt 35 Group lt 27