Naujienos

Žmogus su Saukos veidu. Šarūno Saukos tapyba. 1978-2015

2016 m. sausio 15 d., penktadienį, 18 val. didžiojoje Nacionalinės dailės galerijos ekspozicijų salėje atidaroma Šarūno Saukos tapybos paroda „Žmogus su Saukos veidu“. Parodoje rodoma virš 100 darbų, sukurtų 1978–2015 m. Pirmą kartą greta tapybos ant drobės žiūrovams pristatomi ir juvelyriškai ištapyti stikliniai objektai.

Lewben ART - Šarūnas Sauka. Bathing II, 1985
Šarūnas Sauka. Maudymas II, 1985

Žmogus su Saukos veidu – šios parodos centrinė figūra – stebi mus iš daugelio paveikslų. Būtent – stebi. Kartais nusisuka ir leidžiasi stebimas iš šalies, lyg būtų užsiėmęs kitais reikalais ir mūsų net nematytų. Tačiau dažniausiai mes – žiūrovai – esame įrašyti į paveikslą, žvilgsniu ar mostu nurodoma mūsų vieta ir vaidmuo. „Autoportretai“ taip pat ne tiek daug pasakoja apie jų autorių – juk niekur nematome dailininko su teptuku, – bet kviečia mus į susitikimą.

Saukos veidas prilimpa Kristui, Poncijui Pilotui, kankiniui, budeliui, savižudžiui, smurtautojui, vyskupui, buitinio šeimyninio vaizdelio dalyviams, nuogam moters kūnui, skeletui, kūnui iš dešros, galvai be kūno. Visuose paveiksluose įmanoma įžvelgti pasakojimus apie patį menininką, bet veikiau reikėtų suvokti jį – tapytoją – kaip aktorių, skirtinguose paveiksluose atliekantį skirtingus vaidmenis. Sauka-Hamletas ir Sauka-Ofelija. Galimà ir kita metafora: Saukos veidas – tai kaukė, šiame keistame pasaulyje dėvima pačių įvairiausių veikėjų.

Ši paroda – Saukos tapybos retrospektyva, kurioje nepasakojama apie menininko gyvenimą, jo tapybos raidą, etapus ar lūžius. Paveikslai išdėstyti ne chronologiškai. Paroda konstruojama kaip subjektyvus pasakojimas. Saukos tapyba pristatoma kaip vientisas pasaulis, pagrįstas savita logika ir savitomis taisyklėmis. Šiame pasaulyje nepaliaujamai atsikartojantis žmogus su Saukos veidu lai tampa žiūrovo vedliu, ironiškai, drąsiai ir kartais šokiruojančiai pasakojančiu apie gyvenimo absurdą ir tikrovę pateisinančios prasmės ieškojimus.

Parodos kuratorė – Monika Saukaitė

Architektas – Justinas Dūdėnas

Rėmėjai: LR kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba, AB „Lietuvos geležinkeliai“, VšĮ „Maldžio fondas“, koncernas MG Baltic, VšĮ „Pirmoji kava“, EXTERUS, Vilniaus miesto savivaldybė, UAB EKSPObalta

Informaciniai rėmėjai: LRT, dienraštis Lietuvos rytas, interneto naujienų portalas lrytas.lt

Paroda veiks iki kovo 6 d.

Galerijos „Vartai“ 25 metų jubiliejaus proga - paroda „Žilvitis“ Paroda „Sveikas, Izraeli! Litvakų dailininkų keliais“
Group lt 31 Group lt 30 Group lt 2 Pokalbiai LT2 Group lt 33 Group 3